اندازه گیری سونوگرافی در دوران بارداری برای بررسی وضعیت جسمی و رشد جنین می باشد . بسیاری مادران دوست دارند از روند رشد جنین خود آگاهی داشته باشند و در صورت اختلال در آن برای درمان اقدام می کنند .  البته باید به این نکته توجه داشت که بررسی نهایی و تصمیم آن برعهده پزشک متخصص می باشد .در اینجا درباره اصطلاحات سونوگرافی بارداری به طور مفصل بحث خواهیم کرد.

اصطلاحات سونوگرافی بارداری

  1. ساک حاملگی

ساختاری در درون رحم وجود دارد که برای تعیین بارداری داخل رحم می باشد . ساک حاملگی با علامت GA و حاملگی داخل رحم با IUP مشخص می شود.

  1. طول تاج-کفل

برای تعیین سن بارداری سونوگرافی انجام می شود. که در آن فاصله بین قسمت فوقانی جنین و کفل آن اندازه گیری می شود که به آن طول تاج-کفل ( VRL) می گویند . این موعد معینی که توسط سونوگرافی خوب مشخص می شود نباید اسکن های بعدی صورت گیرد زیرا زمان دقیق آن تغییر پیدا می کند. بهتر است این تصویربرداری را در هفته های بین 7 تا 13 انجام داد.

  1. عرض سر ( BPD)

اندازه گیری سر جنین یکی از راههای بررسی رشد جنین می باشد اندازه سر جنین در همه یکسان نمی باشد و با توجه به وزن او تغییر پیدا می کند. عرض بین دو طرف سر جنین اندازه گیری می شود. این اندازه گیری معمولا بعد از هفته 13 بارداری انجام می شود. میانگین اندازه سر نوزاد در این زمان 2.5 سانتیمتر می باشد و در روزهای پایانی بارداری به 9.5 سانتی مترمی رسد .

  1. طول استخوان ران (FL)

برای اندازه گیری رشد جنین طولانی ترین استخوان آن را اندازه گیری می کنند . این کار برای اینست که به رشد طولی جنین پی برد. این اندازه گیری در هفته 14 بارداری انجام می شود که این مقدار 1.5 سانتیمتر می باشد و در روزهای پایانی بارداری به 7.8 سانتیمتر می رسد .

  1. دور شکم ( AC)

یکی از مهم ترین اندازه گیری ها در دوران بارداری اندازه گیری دور شکم جنین می باشد . از این طریق می توان به اندازه و وزن جنین پی برد .

  1. وزن جنین ( EFW)

اندازه گیری وزن جنین از دیگر اندازه گیری ها در دوران بارداری می باشد . از طریق معادلات چند جمله ای مانند BPD ، FL و AC تخمین زده می شود.

 

سونوگرافی NT

 

دسته‌ها: مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =