جراحی بینی

جراحی بینی با اهداف متفاوتی انجام می شود گاه فردی با مشکلات تنفسی و انسدادی بینی خود مواجه بوده یا بویایی او به هر دلیلی مختل شده است و خواهان اصلاح عملکرد بینی خود می باشد برای این منظور جراحی بینی عملکردی بهترین گزینه درمانی برای این افراد است . اما در کشور ما اکثر قریب به اتفاق مراجعان و داوطلبان جراحی بینی در پی اصلاح فرم و شکل بینی خود می باشند و توجه آنها به جنبه زیبایی این عمل بیش از عملکرد آن است . و چنانچه فرم بینی از زیبایی مورد نظر برخوردار شد ، رضایت کامل خود را از نتایج جراحی بینی اعلام داشته و از موارد دیگر چشم پوشی می کنند.

بینی همانند سایر اعضای بدن در حفظ سلامت و بهبود حیات انسان نقش مهمی دارد. از دیدگاه علم پزشکی کارکرد این عضو برای هر فرد و تاثیراتش بر سیستم کلی بدن غیر قابل چشم پوشی است. بروز جزیی ترین اختلال در این عضو ، به مرور زمان آسیب های گسترده و مخربی به سایر بخش های بدن وارد نموده که تنفس مغز و سلامت آن از این دسته است. گاه بسیاری از سردرد ها منشا انسداد بینی دارند. بنا براین عزیزانی که خواستار جراحی بینی هستند نباید تنها شکل و ظاهر بینی را مد نظر قرار دهند هرچند که تغییر فرم بینی و زیبایی آن جلوه و درخشش سایر اجزای صورت را دوچندان می کند.

جراحی-بینی

در بسیاری از موارد پزشک جراح پلاستیک بینی علاوه بر ایرادات فرمی و اعمال زیبایی در جراحی زیبایی بینی ، مشکلات عملکردی را نیز برطرف می نماید. رفع مشکلاتی چون انحراف بینی ، فرم بد تیغه میانی ، پولیپ ، انسداد کانال های هوایی و . . . از جمله اقدامات جراح بینی در زمان اصلاح عملکرد آن است.  حتی در جراحی هایی که زیبایی مد نظر باشد ، وضع تنفس و راه های هوایی از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

نکات مهمی که لازم است پیش از عمل رعایت شوند:

انتظارات معقوا و منطقی از نتایج عمل داشته باشید هدف از انجام جراحی زیبایی بینی بهتر شدن وضع زیبایی است نه زیبایی صرف.

مصرف داروهایی که احتمال خونریزی را بالا می برند تا دو هفته پیش از تاریخ عمل جراحی بینی ممنوع است. دارو هایی چون آسپرین و پروفن از این  جمله اند.

چنانچه به سرماخوردگی ویروسی مبتلا شدید ، لازم است جراحی بینی تا چند هفته عقب بیفتد.

استعمال دخانیات دو هفته پیش از عمل و یک ماه پس از عمل ممنوع است.

تا مدت 8 الی 10 ساعت پیش از عمل ناشتا باشید.

عوارض جراحی بینی :

چنانچه پزشک جراح بینی از مهارت کافی برخوردار نباشد یا استاندارد های این جراحی را رعایت ننماید اگر بیمار مراقبت های بعد از جراحی را انجام ندهد ، عوارضی امکان ظهور می یابند :

تنگ شدن سوراخ های بینی در اثر تاکید بیماران به کوچک شدن بیش از حد پره ها

پابرجا ماندن انحراف بینی

بروز چسبندگی و انحراف در داخل بینی

– چسبندگی‌های داخل بینی

مهم ترین و شایع ترین عارضه جراحی بینی انسداد و باریک شدن معابر هوایی و بویایی آن است که این مشکل به علت حذف بخش های غضروفی یا استخوانی و گوشتی به میزان زیاد ، ناشی می شود.

ممکن است در اثر ایرادات جراحی بینی یا مراقبت های نادرست آسیب های زیبایی شناسانه هم به این عضو وارد شود برای مثال دفورمیته هایی چون : بینی زین اسبی ، که به خاطر حذف میزان زیادی غضروف از پل بینی اتفاق میفتد ، انحراف پل بینی در اثر جابجایی ناشایست تیغه آن ، حالت ظاهری منقار طوطی به دلیل باقی ماندن بافت های غضروفی در بخش پایینی بینی و . . .

بدین ترتیب در عمل جراحی بینی تبحر پزشک و مهارت و تجربه وی در امر جراحی بینی همچنین رعایت اقدامات بعد از عمل جراحی بینی از سوی بیمار احتمال بروز خطرات و عوارض بعد از جراحی بینی را به صفر نزدیک می کند. بدین ترتیب لازم است برای انجام جراحی بینی پزشکی را انتخاب کنید که تخصص لازم را در این زمینه داشته و از پرونده افتخار آمیزی در این حوزه برخوردار باشد. پس از این کار انجام مشاورات و بیان خواسته ها و انتظارات شما از نتیجه جراحی تا حد زیادی پزشکتان را از اتخاذ بهترین روش آگاه می نماید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − پنج =