تفاوت ترمیم و روکش دندان

دندانپزشکی در سعادت آباد ، کلینیک دندانپزشکی در غرب تهران

برای ترمیم دندان از روش های کامپوزیت دندان و روکش های زیبایی و … استفاده می شود.در این مقاله به بررسی تفاوت ترمیم و روکش دندان با یکدیگر می پردازیم .

ترمیم و روکش، روش‌های بازسازی دندان هستند ولی تصمیم‌گیری برای انتخاب روش بازسازی، به عواملی مانند ساختمان دندان باقیمانده، عادت‌های بیمار و شرایط دندان بستگی دارد.

در روش ترمیم دندان مواد بازسازی کننده دندان در میلن دیواره های دندان باقی می ماند و در نتیجه جاهای خالی باقی مانده را پر می کند . درمیزان موفقیت ترمیم دندان  اندازه و شکل منطقه خالی شده  بر اثر پوسیدگی یا حتی شکستگی ، بسیار موثر می باشد .

در روش درمان با روکش ،بعد از اینکه منطقه خالی ترمیم شد ،روکش همانند کلاهکی دندان را به طور کامل فرا می گیرد . مواد سازنده روکش‌ها، به‌خصوص انواعی که زیر ساخت فلزی دارند بسیار مستحکم هستند اما تصمیم‌ گیری در مورد نوع درمان به عوامل مختلفی بستگی دارد.

تفاوت-ترمیم-و-روکش-دندان

هر چقدر که میزان دیواره های باقی مانده از دندان ضعیف و یا کمتر باشند ،دستیابی به استحکام کافی برای دندان مشکل تر می شود .

در هنگام جویدن مواد ،به دندان ها در جهات مختلف نیرو وارد می شود . این نیروهای وارد شده می توانند دیواره های باقی مانده را از هم دور کنند و آن ها را بشکنند . البته نباید این طور باشد که، برای اینکه دندان ها استحکام بیشتری داشته باشند به دنبال روکش برویم .

معایب روکش دندان

می توان گفت یکی از بزرگترین معایبی که روکش های دندان دارند این است که ،دندانپزشک برای انجام روکش ،دندان ها را باید به میزان بالایی تراش بدهد با توجه به اینکه عمر متوسط روکش‌های معمولی بین 8 تا 10 سال است، در دراز مدت، طول عمر دندان کاهش خواهد یافت.

همچنین  لبه روکش‌ها یا در مجاورت یا در زیر لثه قرار می‌گیرند و ممکن است این امر سبب التهاب لثه گردد ،زیرا لثه با نسج سالم دندانی بسیار سازگار‌تر است و این نسج سالم دندانی ،هنگام ترمیم حفظ می‌شود ولی در درمان با روکش تراش می‌خورد.

عامل مهم دیگر، عادت‌های بیمار و نیرو‌های وارده به دندان‌هاست. به این معنی که دندان‌هایی که به هر دلیلی نیرو‌های سنگین به آنها وارد می‌شود، مانند دندان افرادی با عضلات جونده بسیار قوی، برخی ورزشکاران، دندان کسانی که غذاهای سخت می‌خورند یا عادت به دندان قروچه دارند و دندان متحرک، ترمیم‌های مستحکم‌تری می‌طلبند و درمان روکش در آنها موفق‌تر  می باشد .

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 7 =