تاثیر سیگار و دخانیات بر جراحی بینی

جراحی بینی در کسانی که دخانیات مصرف می کنند می تواند پیچیده تر باشد.بهبودی در این افراد کندتر پیش خواهد رفت زیرا در خونرسانی آنها اختلال به وجود می آید.

در اینگونه افراد ، توصیه جراح بینی این است که بیمار حداقل برای ۲ تا ۴ هفته از عمل جراحی بینی از مصرف سیگار و دخانیات خود داری نماید و همچنین مصرف برچسب های نیکوتینی را قطع نمایند. از آنجایی که مصرف دخانیات موجب می شود که نتیجه نهایی عمل بینی ، رضایت بخش نباشد لذا بیمار حتما باید در مدت مقرر قبل از عمل جراحی بینی مصرف دخانیات را کنار بگذارد.


تاثیر سیگار و دخانیات

دلیل تاثیر منفی نیکوتین بر روند بهبودی

بعد از جراحی ، تاثیر منفی نیکوتین بر غدد کلیوی نمایان می شود. وظیفه این غدد  فعال کردن هورمون های تحریک کننده است که این هورمون های تحریک کننده سبب کاهش درد می شوند . نوراپینفرین و اندورفین از جمه این هورمون ها هستند. این هورمون ها پس از سپری شدن دوره نقاهت و بهبودی کامل در شرایط خوبی بسر می برند ولی در طی دوره نقاهت پس از عمل جراحی بینی با مشکلات فراوانی مواجه می شوند. برای مثال سیستم عملکرد نوراپینفرین به این صورت است که باعث انقباض رگ های خونی شده و از رسیدن سریع خون به بافت های بدن جلوگیری می کند. و جود این اختلال باعث آسیب پوستی و ایجاد مشکل در روند بهبودی زخم ها می شود. بنابر این نیکوتین موجود در دخانیات باعث انقباض رگ های خونی شده و پروتئین ها به شکل یک توده حالت گرفته ، زخم های بسیار ناخوشایندی را ایجاد می کنند. بدین دلیل اجتناب از مصرف دخانیات قبل از عمل عمل بینی برای گشاد شدن سرخرگ ها و کاهش فشار خون امری ست بسیار ضروری.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 13 =