ایمپلنت گوش

جراح فک

گوش یکی از مهمترین عضو بدن است که از سه قسمت خارجی و میانی و داخلی تشکیل شده است. امواج حرکتی صوت در گوش به امواج الکتریکی تبدیل شده و به مغز ارسال می شوند . ایمپلنت گوش برای اشخاصی که از اختلالات گوش رنج می برند استفاده می شود.  در این روش با استفاده از  تحریک الکتریکی عصب شنوایی مقداری از شنوایی را به فرد ناشنوا بازگردانده می شود.

این روش در سال 1990 میلادی برای اولین بار در جهان انجام شد که بسیار موفقیت آمیز بود. این ایمپلنت دارای سه بخش اساسی میکروفون ، پروسسر (پردازشگر) ، و آرمیچر یا همان موتور است. انرژی این دستگاه به وسیله یک باتری تامین می شود . ایمپلنت گوش بوسیله جراحی در زیر پوست و در نزدیکی جمجمه ( نزدیک به گوش ) کاشته می شود. پس از گذشت مدتی ( شش تا ده هفته) ایمپلنت به کار می افتد و شنوایی بیمار دوباره بازگردانده می شود .

روش ها و دستگاه های دیگری نیز وجود دارند که می توان گفت نیمه ایمپلنت هستند ، این روش ها عبارتند از کاشت حلزونی که امروزه به میزان فراوانی فراگیر شده اند .

دستگاه کاشت حلزون یک دستگاه الکترونیکی است که بخشی از شنوایی را در افراد ناشنوا باز می گرداند . این دستگاه با عمل جراحی داخل گوش کاشته می شود و توسط دستگاهی که خارج از گوش قرار می گیرد ، فعال می شود . اما شایان ذکر است که دستگاه کاشت حلزون که به شنوایی بیماران کمک می کند ، هنگام شنا یا دوش گرفتن قابل استفاده نمی باشد و آب باعث آسیب رسانی به ابزارهای الکترونیکی این دستگاه می شود . اما روش های ایمپلنت دائمی هیچ مانعی هنگام  شنا یا دوش (در زیر آب ) وجود ندارد.

مزایای ایمپلنت گوش

  • این ایمپلنت مناسب اشخاصی می باشد که شنوایی خود را در اثر عفونت های مزمن گوش یا به سبب اختلالات مادرزادی از دست داده اند. ایمپنت گوش توانایی بازگردانی قدرت شنوایی را به بیماران دارد.
  • ایمپلنت گوش هیچ گونه عفونت و التهاب ایجاد نکرده و خطر التهاب پوست در اطراف پیچ وجود ندارد.
  • ایمپلنت گوش برخلاف روش های نیمه ایمپلنت مثل کاشت حلزونی و… قابل استفاده هنگام شنا و دوش و در زمان خواب است.
  • ایمپلنت گوش قادر به انتقال مقدار صدای بسیار بالا ( تقریبا 6 دسی بل بیشتر از روش های قدیمی ) می باشد . همچنین کیفیت انتقال این فرکانس ها بسیار بهتر است .

جراحی فک

جراحی چانه

ایمپلنت دندان

دسته‌ها: مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × سه =