آزمایش قند خون 2 ساعته

بعد از گذشت دو ساعت از میل کردن صبحانه برای اینکه بتوان بیماری دیابت را تشخیص داد می توان آزمایش قند خون دو ساعته را انجام داد که در این تست شما بعد از مراجعه به آزمایشگاه محلولی حاوی 75 گرم گلوکز که دارای قند خوراکی می باشد به شما داده می شود و سپس  میزان قند بدن را اندازه گیری کنند.

معایب آزمایش قند خون 2 ساعته

 1. معمولا افراد مواد خوراکی که حاوی قند زیادی است مانند شیرکاکائو، کیک به جای صبحانه روزمره میل می کنند که باعث می شودآزمایش با نتیجه واقعی حاصل نشود. دلیل این امر اینست که افراد بالاتر از مصرف قند عادی و روزانه خود استفاده کردند.
 2. در نتایج آزمایش، قند خون بالایی مشاهده می شود. دلیل آن هم اینست که افراد برای انجام آزمایش انسولین روزمره خود را مصرف نمی کنند .بنابراین توصیه می شود حتی قبل از زمان آزمایش از مصرف داروها خودداری نکنند.

آزمایش قند خون 2 ساعتهچه کسانی باید تست قند خون دو ساعته انجام دهند؟

افرادی که مبتلا به دیابت هستند در صورتی که میزان قند خون در زمان ناشتا 125 تا 130 باشد، نیاز به این آزمایش می باشد. اگر قند خون به طور غیر عادی از حد طبیعی بالاتر بود پزشک نمی تواند درباره وجود یا عدم وجود دیابت نظری بدهد. در افراد سالم تا 2 ساعت پس از مصرف غذای حاوی قند، قند خون وی تنظیم می شود. در زمانی دیابت تشخیص داده می شود که این میزان قند بالا می باشد که در این مواقع آزمایشات دیگری انجام می شود تا به تشخیص پزشک کمک کند.پیشنهاد می شود افراد دیابتی آزمایش قندخون 2ساعته را هر شش ماه  انجام دهند .

اقداماتی قبل از انجام تست قندخون 2ساعته

 1. قبل از آزمایش از خوردن هرگونه مایعات به مدت 8 ساعت خودداری شود.
 2. عدم خوردن غذا 8 ساعت قبل از آزمایش
 3. مصرف هرگونه جویدنی مانند آدامس به مدت 8ساعت قبل از انجام آزمایش
 4. مسواک زدن 8 ساعت قبل از آزمایش
 5. عدم مصرف سیگار از 8 ساعت قبل آزمایش
 6. عدم استفاده از انواع شکلات و داروی نرم کننده گلو مانند قرص و شربت
 7. عدم قطع داروهایی که پزشک مصرف آنها را الزامی دانسته است.
 8. اطلاع رسانی به متخصص آزمایش از سوابق بیماری و نوع مصرف داروها
 9. بعد از انجام آزمایش می توان صبحانه با همان میزان مصرفی روزمزه بخورید.
 • دقیقا بعد از 2 ساعت از خوردن صبحانه جهت انجام آزمایش اقدام کنید. این زمان به قدری دارای اهمیت می باشد که کم یا زیاد بودن زمان، نتایج آزمایش را دچار مشکل کرده و دقیق نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 8 =